آریا سیستم   فروش: 43489149 | پشتیبانی: 95118373

SEARCH
اخبار تکنولوژی و فناوری
26

چرا لوگوی اپل سیب گاز زده است؟

چرا لوگوی اپل سیب گاز زده است؟

چرا لوگوی اپل سیب گاز زده است؟

راز لوگوی اپل چییست ؟ چرا این سیب گاز زده است؟ کی این سیب رو گاز زده؟ واقعیت امر اینه که از هر 100 ایرانی که یکی از محصولات اپل رو دارن به طور قطع 99 نفر نمی دونن که چرا لوگوی اپل یک سیب گاز زده است! داستان های زیادی درباره علت گاز زده بودن سیب اپل در سراسر نت نوشته شده که من به چند تا از اونا اشاره میکنم و در آخر دلیل واقعی گاز زده بودن سیب اپل رو عرض میکنم. مطمئنم که بعد از اینکه این پست رو بخونید به تمام این داستان ها یک ساعت می خندین! چرا؟ پایان این پست دلیلش رو خواهم گفت! دلیل سیب بودنش که لازم به ذکر نیست چون دیگه همه می دونن که Apple یعنی سیب. در ضمن اگه یه نگاهی به اولین لوگوی شرکت اپل بندازین متوجه میشید که این لوگو احتمالا بر اساس داستان سیب نیوتن ساخته شده. من در این پست می خوام علت گاز زده بودن سیب اپل رو توضیح بدم نه علت سیب بودنش!

داستان اول – مرگ Alan Mathison Turing پدر علم کامپیوتر

                                             آلن تورینگ – پدر علم کامپیوتر

آلن تورینگ – پدر علم کامپیوتر

آلن تورینگ به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوین و علم کامپیوتر شناخته شده‌ است و مهم‌ترین جایزهٔ علمی کامپیوتر به افتخار وی جایزهٔ تورینگ نام گرفته‌است. در سال ۱۹۵۲ به صورت اتفاقی همجنس‌گرایی وی کشف گردید. در آن سال‌ها همجنس‌گرایی در بریتانیا جرم و بیماری روانی شناخته می‌شد. در دادگاه طبق قانون مخیر شد بین زندان و اختگی شیمیایی یکی را انتخاب کند؛ که وی دومی را انتخاب کرد. به دنبال این حادثه تمام تضمین‌های حفاظتی که وی داشت لغو گردید و از ادامه کار وی بر روی پروژه‌های رمزنگاری ممانعت به عمل آمد. تزریق مواد شیمیایی برای یک سال ادامه یافت و عوارض جنبی بسیاری از جمله رویش پستان‌ها برجای گذاشت.

در ۸ ژوئن ۱۹۵۴ کارگرخانه جسد او را پیدا کرد؛ روز قبل او در اثر سم سیانید جان سپرده بود، ظاهرا بخاطر سیب نیم خوردهٔ سیانیدی که در کنار تختش بود. بسیاری بر این باورند که مرگ او عمدی بوده، اما مادر او اعتقاد داشت که مرگ او حادثه‌ای بوده که بدلیل بی دقتیش در نگهداری از مواد شیمیایی رخ داده ست. کالبدشکافی علت مرگ را مسمومیت با سیانور یافت و پلیس مرگ را خودکشی اعلام کرد.

حالا عده زیادی بر این باورن که شرکت Apple به رسم یادبود این دانشمند بزرگ که جامعه بشری رو متحول کرده لوگوی سیب گاز زده رو انتخاب کرده !

داستان دومداستان آدم و حوا

                                                          آدم و حوا

آدم و حوا

داستان آدم و حوا رو هم که همه انسان های کره زمین می دونن. اما داستان آدم و حوا و میوه ممنوعه هم هیچ ربطی به دلیل شکل گرفتن لوگوی شرکت Apple  به صورت یک سیب گاز زده نیست !

راز واقعی سیب گاز زده شرکت اپل ( Apple ) از زبان Rob Janoff طراح لوگوی اپل

                                                                    Rob Janoff طراح لوگوی اپل (1997)

Rob Janoff طراح لوگوی اپل (1997)

راب جَنُف Rob Janoff خالق این سیب سحرآمیز- سیب شرکت اپل – دلیل دیگه ای رو در وب سایت رسمی خودش http://robjanoff.comذکر کرده که کاملا منطقی هم هست! Rob Janoff میگه که دلیل گاز زده بودن سیب شرکت اپل اینه که اگر به طرح کلی سیب در قالب abstract (انتزاعی) دقت کنید میبینید که ممکنه با میوه های دیگه خصوصا گیلاس اشتباه گرفته بشه! بنابراین اگه سیب رو گاز زده ترسیم کنیم دیگه کاملا مشخص میشه که این یک سیبه نه گیلاس! مسئله مهم دیگه اینه که شما با دیدن یه سیب آبدار و قرمز اولین چیزی که میاد تو ذهن تون چیه؟ اینکه یه گاز محکم از این میوه خوشمزه بگیرین.

               http://robjanoff.com    http://robjanoff.com   http://robjanoff.com    http://robjanoff.com

مراحل طراحی اولین لوگوی اپل

نکته بسیار جالب اینجاست که برخلاف تصور خیلی ها خلق لوگوی اپل از اولین روز ملاقات  Rob Janoff با مدیران اپل تا روز رو نمایی از نسخه نهایی این لوگو فقط 2 هفته طول کشید! و اما سند دیگه ای که برای اثبات صحت دلیلی که خدمت تون عرض کردم رو هم در بخش پشتیبانی وب سایت رسمی شرکت اپل می تونید ملاحظه کنید. در ضمن خط های رنگین کمانی اولین لوگوی اپل سه دلیل داشته:

  1. 1 – برای اینکه محصولات شرکت اپل جذاب تر و کابر پسند تر جلوه داده بشن
  1. 2 – برای تاکید توانایی اپل در نمایش عکس های رنگی (با کیفیت خوب)
  1. 3 – علاقه شدید Steve Jobs به جلب توجه بچه های مدرسه ای نسبت به محصولات اپل

شباهت سیب با گیلاس

البته لوگوی اپل واسه مردم معانی مختلفی داره چون همه سیب رو دیدن و خوردن و خیلی ها هم این میوه رو دوست دارن. به هر حال حقیقت گاز زده بودن سیب لوگوی اپل کاملا یک منطق گرافیکیه. بعضی وقتا چقدر ما قضیه رو میپیچونیم! من این سوال رو از خیلی ها پرسیدم اما هیچکس به این مسئله اصلا فکر نکرده بود. 

                                                    شباهت سیب با گیلاس  شباهت سیب با گیلاس
                         

لوگوی اپل از سال 1997 تا 2012

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می کنید طرح کلی لوگوی اپل از سال 1997 که توسط Rob Janoff طراحی شد تا سال 2012 تغییری نکرده و تغییرات بیشتر در رنگ لوگوی اپل اعمال شده.

 

                                                   لوگوی اپل از سال 1997 تا 2012


تعداد امتیازات: (6) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1381)
کد خبر: 163
  • چرا لوگوی اپل سیب گاز زده است؟

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.