RFID
X

پروژه های RFID

مقالات

سیستم های RFID و Access Control

 • 03 خرداد 1395
 • 12:13
 • 0 دیدگاه
 • 1892 بازدید
 • Article Rating
سیستم های RFID و Access Control

اکسس کنترل

ACCESS CONTROL

فناوری RFID (شناسایی از طریق فرکانس های رادیویی) انقلابی عظیم در عرصه لجستیک، زنجیره تامین و سیستم های امنیتی به شمار می آید. اگرچه بیشینه این فناوری به جنگ جهانی دوم بر می گردد، از استفاده گسترده از محصولات و تجهیزات RFID چند سالی بیشتر نمی گذرد و آن نیز منحصر به کشور های صنعتی و پیشرفته می باشد. در چند ساله اخیر، این فناوری به شدت مورد توجه متخصصین و محققین علم IT و علم الکترونیک قرار گرفته است. دلیل اصلی این رویکرد کاربردهای وسیع الطیف سیستم های RFID می باشد. در حال حاضر در ایران نیز تلاش هایی برای شناخت و استفاده از این فناوری صورت گرفته است. بنابر نیاز بسیار زیاد کشور به این تکنولوژی، در این پروژه یک نمونه ساده و آزمایشگاهی دستگاه
access control طراحی و ساخته شذه است. در این سیستم 5 نفر در نظر گرفته شده است که اجازه ی ورود و خروج آنها، توسط نمایش Accept و Deny بر روی صفحه نمایش (LCD) و روشن شدن دیودهای سبز و قرمز، صادر می شود. از مزایای این پروژه می توان به کنترل تردد افراد، ثبت ساعت ورود و خروج افراد و امکان حفاظت محل های خاص و طبقه بندی دسترسی افراد به محل های خاص اشاره کرد.

در سال های اخیر پروسه های شناسایی اتوماتیک (Auto-ID) در خدمات صنعتی، خرید و پخش لوجستیک، صنعت، کارخانه ها، سیستم های سیال مواد بسیار رایج گردیده است. پروسه های شناسایی اتوماتیک امروزه در شناسایی، انسان ها، حیوان ها و حمل و نقل کالاها و تولیدات به کار می روند.

برچسب های بارکد رایج که شروع یک انقلاب در سیستم های شناسایی و از دیرباز قابل توجه بودند دارای مشکلات بسیاری بودند. این مطلب درست است که بارکدها بسیار ارزان قیمت هستند و از نظر اقتصادی به صرفه می باشند، اما نقطه ضعف اساسی آنها ظرفیت ذخیره سازی کم و عدم امکان برنامه نویسی مجدد آنها می باشد. راه حل فنی بهینه می تواند ذخیره سازی اطلاعات در یک چیپ سیلیکونی باشد. یک نمونه بسیار رایج از ابزار الکترونی اطلاعات که استفاده از آن در بین جوامع بشری بسیار رایج گردیده است کارت های هوشمند می باشد. اساس کار این کارت ها قرار گرفتن در یک میدان تماس است.  بدین معنی که کارت تنها هنگامی قادر به رد و بدل اطلاعات خواهد بود که در میدان دستگاه reader قرار گیرد. هر چند که این گونه کارت ها در اغلب موارد به مفهوم واقعی تماس مکانیکی با میدان ندارند اما انتقال اطلاعات بدون تماس ابزارهای الکترونیکی حمل اطلاعات و دستگاه خواننده استفاده از این گونه ابزار را انعطاف پذیرتر خواهد کرد.

به طور ایده آل توانی برای عمل کردن یک وسیله انتقال داده الکترونیکی نیاز است تا اطلاعات از وسیله موردنظر به خواننده با تکنولوژی بدون تماس صورت گیرد. به دلیل نوع پروسه ها و فرآیندهایی که در انتقال توان و داده در این گونه سیستم ها استفاده می شود، سیستم های شناسایی بدون تماس، سیستم های RFID (شناسایی توسط فرکانس های رادیویی) نامیده می شوند.

تعداد شرکت هایی که به طور فعال در توسعه و فروش سیستم های RFID درگیر هستند، مبین این مطلب است که سیستم های RFID بازار قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند. بازار محصولات RFID متعلق به سریع ترین بخش در حال رشد صنعت فن آوری رادیویی که شامل تلفن های موبایل و بی سیم است می باشد. علاوه بر آن در سال های اخیر شناسایی بدون تماس به عنوان یک زمینه علمی و مستقل به چنان پیشرفتی رسیده است که نمی توان آن را با دیگر رشته های هم ارزش برابر دانست. این رشته توانسته عناصری از شاخه های بسیار متفاوت را در کنار هم جمع آوری کند که می توان از این میان به شاخه های تکنولوژی EMC,HF، تکنولوژی نیمه هادی، حفاظت اطلاعات، ارتباط از راه دور، تکنولوژی ساخت و بسیاری از شاخه های مربوط به آن اشاره کرد.


 • سیستم های RFID

سیستم های RFID بسیار شبیه کارت های هوشمند هستند. مانند سیستم های کارت هوشمند داده در یک دستگاه الکترونیکی انتقال داده ذخیره می شوند. (دستگاه گیرنده، فرستنده مخابراتی خودکار) با وجود این برخلاف کارت هوشمند تغذیه دستگاه انتقال داده و تبادل اطلاعات بین این دستگاه و دستگاه خواننده بدون استفاده از تماس برقی و در عوض با استفاده از میدان مغناطیسی صورت می گیرد. پروسه اساسی برای این سیستم ها مربوط به شاخه های مهندسی رادار و رادیو می باشد. حروف اختصاصی RFID شناسایی از طریق فرکانس رادیویی می باشد. یعنی اطلاعاتی که به وسیله امواج رادیویی منتقل می شوند. با توجه به مزایای متعدد سیستم های RFID در مقایسه با دیگر سیستم های شناسایی، سیستم های RFID امروزه بازارهای جهانی را تسخیر کرده اند. یک نمونه از این کاربردها استفاده از کارت های هوشمند بدون تماس به عنوان بلیط برای حمل و نقل عمومی در مسافت های کوتاه می باشد.

 

 • اجزای یک سیستم RFID:

Reader و  Transponder دو بخش مهم یک سیستم RFID هستند

یک Transponder، که در هدفی که می خواهیم آن را شناسایی کنیم واقع است.

یک Reader یا خواننده که، با توجه به طراحی و نوع فن آوری مورد استفاده می تواند یک دستگاه فقط خواننده یا هم خواننده و هم نویسنده باشد. (در این مقاله با توجه به استفاده رایج همان دستگاه گیرنده اطلاعات یا داده همواره با عنوان خواننده  (READER) به آن اشاره می شود).

همواره به جای دستگاه گیرنده اطلاعات از عبارت، READER استفاده می شود، بدون توجه به آنکه آن دستگاه تنها خواننده اطلاعات باشد یا علاوه بر آن قابلیت نوشتن را نیز داشته باشد. یک نمونه عملی در شکل زیر نشان داده شده است.

  Reader RFID و یک کارت هوشمند بدون تماس در حال استفاده

 

 • انواع tag ها

1- passive

 این نوع tag ها منبع تغذیه داخلی ندارند. به وسیله ورود سیگنال و فرکانس رادیویی جریان الکتریکی درآنتن ایجاد می شود که نیروی کافی برای IC را در داخل tag برای انتقال یک پاسخ آماده می کند بیشتر passive-tag ها به وسیله سیگنال کریری که از reader انتقال می یابد مخابره می شوند. یعنی آنتن باید برای دریافت نیرو ازسیگنال ورودی و همچنین برای انتقال سیگنال خروجی طراحی شود.

 

2-Semi-passive   

درپاسخ سریع ترند ولی از نظر قدرت و قابلیت اعتماد مانند passive-tag ها هستند و باتری نیز دارند. این باتری اجازه
می دهد که tag همیشه تغذیه داشته باشد و به طراحی آنتن برای دریافت تغذیه از سیگنال ورودی نیازی نیست. این tag ها همچنین نسبت به اکتیوها کم ارزش تراند. این tag ها درمحیط های سخت که پر از فلزات و مواد سیال است که باعث ازبین رفتن میدان RF می شوند قابل استفاده اند. دراین گونه محیط ها passive-tag ها قابل خواندن نیستند. این گونه tag ها به خاطر داشتن تغذیه درمحیط های سخت به طورقابل اعتمادی خوانده می شوند.

 

3-Active   

این tag ها دارای منبع تغذیه داخلی هستند که برای تغذیه هر IC ایی که سیگنال خروجی تولید می کند مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه tag ها به خاطر خطای کمتر نسبت به passive ها قابل اعتماد ترند.

این tag ها براساس توانایی منبع تغذیه خود می توانند نسبت به passive ها نیروی بیشتری انتقال دهند. بسیاری ازاین نوع tag ها محدوده کاری درحدود چند صد متر دارند و عمر باتری آنها درحدود ده سال است.

این گونه tag ها رنج طولانی تری نسبت به passive ها دارند درحال حاضر سایز کوچک ترین active-tag ها درحدود یک سکه است و با قیمت کمی عرضه می گردد.

یک Reader معمولا شامل یک ماژول فرکانس رادیویی (گیرنده و فرستنده)، یک واحد کنترل و یک عنصر تزویج می باشد که از عنصر تزویج برای کوﭘل کردن Reader بر Transponder استفاده می شود. علاوه بر اینها بسیاری از دستگاه های خواننده با یک واسط جانبی RS485، RS232 و غیره سازگاری دارند. به این منظور اطلاعات دریافت شده را به سیستمی دیگر (pc) سیستم کنترل که قابلیت انتقال داشته باشد می دهند. Transponder که در واقع نشان دهنده یک دستگاه انتقال داده یک سیستم RFID است معمولا شامل یک عنصر تزویج و یک میکرو چیپ الکترونیکی است. هنگامی که Transponder (که معمولا منبع تغذیه(باطری) برای خود ندارد). درون حوزه فعالیت Reader نباشد به طور کلی پسیو است Transponder فقط هنگامی فعال است که در حوزه فعالیت Reader قرار داشته باشد. توان مورد نیاز برای راه اندازی Transponder از طریق واحد تزویج (بدون تماس) تأمین می شود. همان گونه که کلاک پالس و اطلاعات نیز از طریق واحد تزویج به آن اعمال می شوند.

 
 • اهداف سیستم RFID

هدف یک سیستم RFID آماده سازی اطلاعات برای ارسال آنها به وسیله یک وسیله سیار، که tag نامیده می شود
می باشد. این tag ها توسط Rreader خوانده می شوند و براساس نیازهای شخص یک عملیات پردازش می شود. اطلاعات ارسال شده توسط tag ممکن است نشان دهنده شناسایی یا اطلاعات مکان باشد. به صورت جزئی محصولاتی که دارای tag هستند مشخصاتی درباره قیمت، رنگ، تاریخ خرید و غیره به ما می دهد.

 

 • Access control

سیستم های اکسس کنترل یکی از سیستم هایی است که امروزه بسیار متداول بوده و اکثر شرکت ها، کارخانجات و ادارات از آن استفاده می کنند. اساس کار این سیستم کنترل تردد و حضور و غیاب افراد می باشد. که از گذشته با سیستم هایی مثل بارکد و کارت های مغناطیسی انجام می شده است. اما اکنون با رشد سریع تکنولوژی این سیستم نیز پیششرفت کرده و از کارت های contact less با تکنولوژی RFID استفاده می کند.


کیارش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.